Erasmus Podróż przez naukę

 Projekt Erasmus „ Journey through Science”- „Podróż przez naukę”


Nasze Liceum przystąpiło w tym roku do udziału w projekcie pod hasłem „Journey through Science”, co oznacza „Podróż przez naukę”. Celem tego projektu jest m. in. kształtowanie umiejętności w zakresie posługiwania się nowoczesną technologią informacyjną oraz doskonalenie sprawności komunikacji w języku angielskim. Naszymi Partnerami w projekcie są nauczyciele
i uczniowie z Czech, Turcji i Grecji.

Pierwsze spotkanie organizacyjne miało miejsce w Karvinie w Czechach w dniach 25- 27 sierpnia 2022 r, uczestniczyły w nim panie: Anna Banaszkiewicz- szkolny koordynator oraz Anna Łata.

Program obejmował inspirujące spotkania z nauczycielami z wymienionych krajów, które pozwoliły nam poznać naszych nowych przyjaciół, warunki pracy w ich krajach oraz zdobyć cenne doświadczenie.
Gościła nas „Střední odborna škola ochrany osob a majetku” (czyt. średnia szkoła ochrony osób mienia). Oprócz ciekawych rozmów mieliśmy również okazję zwiedzić piękną Karvinę oraz Ostrawę, trzecie co do wielkości czeskie miasto.

Pobyt w muzeum kopalni węgla kamiennego - Mining Museum Landek Park - na głębokości 622 m, a później zmiana poziomu wysokości na wieżę widokową na wysokości ok. 50 m, pozwoliły poznać nam to piękne miasto z różnej perspektywy.

Ostrawa, to nie tylko atrakcje turystyczne, ale też miejsce, gdzie zasmakowałyśmy pysznej typowej czeskiej potrawy, czyli knedlików, a ciepły deser z domowej receptury (tarta z orzechami w polewie śmietankowej) był dopełnieniem tego przepysznego akcentu naszej podróży. Jak widzicie, podróże kształcą i dostarczają wielu pozytywnych wrażeń, dlatego warto w takich projektach uczestniczyć.
Od 3 do 7 października będziemy gościć w naszej szkole nauczycieli i uczniów z Czech, Grecji i Turcji. Jesteśmy przekonane, że będzie to czas wspaniałej przygody dla naszych Gości i naszych Uczniów z klas : 1a, 1c, 2a, 2d, 2e, którzy tak licznie zgłosili się do projektu i już nie możemy doczekać się spotkania:)
Program dla Gości przygotowany, wszystko zapięte na ostatni guzik, więc : Ahoj przygodo!

Anna Łata