Forum Dialogu Muzeum Galicja

 

Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę


Muzeum DialoguW dniach 22 – 23.11.22 r. uczennice i uczniowie klasy 1E i 2U (klasa ukraińska) wzięli udział w projekcie „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę” organizowanym przez Forum Dialogu w Muzeum Galicja. Główną ideą programu jest umożliwienie integracji i wspólnej edukacji młodzieży polskiej i ukraińskiej, budowanie wzajemnych relacji, a także kształtowanie postawy otwartości i tolerancji na wielokulturowość i różnorodność.

Uczestnicy obejrzeli dwie wystawy stałe: „Śladami pamięci - współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski” oraz „Pamięć niedokończona - dziedzictwo żydowskie i Zagłada w Galicji wschodniej”.

Następnie wzięli udział w warsztatach ”Mozaika polsko-żydowsko-ukraińska”, podczas których mogli poznać najważniejsze zagadnienia związane z tożsamością, tradycją i kulturą żydowską, stworzyć graficzne przedstawienie wybranych zagadnień oraz zaprezentować efekty swojej pracy pozostałym uczestnikom.

Praca w mieszanych grupach polsko-ukraińskich była okazją do poznania się, nawiązania nowych relacji, wspólnego uczenia się, tworzenia, a także ćwiczenia wystąpień publicznych. Chętni mogli również obejrzeć wystawę czasową „Pierwsza dama piękna” o Helenie Rubinstein, której siła, odwaga, determinacja, pasja i praca pozwoliły osiągnąć międzynarodowy sukces, zdobyć sławę i pieniądze, i której postawa może być wzorem do naśladowania dla młodych ludzi. Wierzymy, że udział w projekcie zaowocuje nowymi, życzliwymi relacjami między koleżankami i kolegami z Ukrainy i z Polski. Liczymy na kolejne wspólne inicjatywy

Karina Larecka