Projekt Z nauką w podróż ...

 

#
Projekt “Z nauką w podróż, w podróż po naukę” realizowany w naszej szkole w ramach unijnego programu Erasmus + jest stworzony dla tych, którzy lubią język angielski, są ciekawi świata, szukają nowych rozwiązań, szczególnie w dziedzinie nauk informatycznych, a także uwielbiają podróże, poznawanie nowych ludzi i kultur.

I tacy właśnie ludzie przyłączyli się do naszego projektu. Na początku października grupa uczniów wraz z Dyrekcją i nauczycielami powitała w progach naszego liceum uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich: Czech, Grecji i Turcji. Podczas tygodniowego pobytu naszych gości w Krakowie udało nam się wspólnie nauczyć wielu nowych rzeczy, np. projektowania
z wykorzystaniem drukarki 3D, korzystania z programu Publisher przy tworzeniu plakatu, czy przyswoić podstawy programowania (tego ostatniego nie musieli się uczyć uczniowie z klasy 2e, którzy tę wiedzę już posiadają i to oni byli tymi, którzy w tajniki programowania wprowadzali uczniów z krajów partnerskich). Podczas pierwszego spotkania zaprezentowaliśmy polski system edukacji, naszą szkołę oraz piękne miasto Kraków. Aby przełamać lody, przygotowaliśmy również gry i zabawy na sali gimnastycznej.

Kraków to wspaniałe miasto, z którego jesteśmy dumni, dlatego nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności, aby nie pokazać go naszym gościom. Zwiedzanie komnat królewskich na Wawelu, spacer po Kazimierzu, czy wejście na Kopiec Kościuszki, żeby podziwiać panoramę miasta, to tylko niektóre z punktów naszego bogatego programu, w których uczestniczyła cała nasza międzynarodowa ekipa. Nie mogło oczywiście zabraknąć degustacji dań tradycyjnej polskiej kuchni, choć nie wszystkim przypadła ona do gustu. Czy możecie sobie wyobrazić, że zamiast na polskie/ ruskie pierogi Grecy woleli iść na pizzę?!
Sami nie wiedzą, co stracili.

Tydzień upłynął szybko i trudno się było rozstać, ale na szczęście kolejne spotkanie już w marcu, tym razem w słonecznej
( mamy nadzieję) Grecji.

Opinie uczestników
Wzięcie udziału w projekcie Erasmus+ było dla mnie świetnym doświadczeniem i zdecydowanie nie żałuję zgłoszenia się do niego. Dzięki temu poprawiły się moje zdolności komunikacji w języku angielskim oraz poznałam wielu miłych i chętnych do nawiązywania znajomości ludzi, a z niektórymi dalej utrzymuję kontakt. Serdecznie polecam każdemu wzięcie udziału w projekcie Erasmus+, jest to niepowtarzalne przeżycie.
Otylia z klasy 2d

Dzięki projektowi Erasmus+ udało mi się bardziej otworzyć na ludzi i nauczyć się sporo nowych rzeczy nie tylko o ludziach z wymiany, ale też o ich kulturach. Cała wymiana była dla mnie świetnym przeżyciem i jeśli bym mogła, to na pewno powtórzyłabym to jeszcze raz. Dlatego nie mogę się doczekać następnych edycji Erasmus+, w których mam nadzieję uczestniczyć.
Oliwia z klasy 2d

Podczas Erasmusa poznałem wiele ciekawych osób. Przeżywałem wiele emocji. Zapamiętam to na zawsze!
Ivan z klasy 2e

Erasmus był wspaniałym doświadczeniem. była to okazja do podszlifowania języka angielskiego, spotkania miłych ludzi i poznania innych kultur. Najlepsze jest to, że dzięki Erasmusowi mam nowego przyjaciela.
Amelia z klasy 1c

Anna Banaszkiewicz - koordynator projektu